06 maj

Doda Dorota Rabczewska Majdan

Autor: admin kategoria: Biografie 0 komentarzy

Dorota Rabczewska , ps. Doda, Doda Elektroda (ur. 15 lutego 1984 w Ciechanowie) – polska wokalistka, do niedawna występująca w zespole
Virgin.

Obecnie rozpoczęła karierę solową. Jest córką medalisty mistrzostw świata i Europy w podnoszeniu ciężarów, olimpijczyka Pawła Rabczewskiego i Wandy Rabczewskiej. Od 5 marca 2005 druga żona bramkarza Polonii Warszawa, Radosława Majdana.

Biografia

W młodości przez cztery lata trenowała lekkoatletykę (m.in. skok w dal i bieg na 100 m), czego efektem było mistrzostwo województwa w biegu na 1000 i 600 m, w skoku w dal i w pchnięciu kulą oraz brąz w biegu na 100 m na Mistrzostwach Polski. Sport
porzuciła dla tańca i śpiewu. Karierę rozpoczęła w wieku 14 lat od występów w Teatrze Buffo Janusza Józefowicza (zagrała w Metrze i Przeżyj to sam). Równocześnie brała lekcje śpiewu u Elżbiety Zapendowskiej. Popularność zdobyła dzięki udziałowi w reality show Bar. Od 2000 r. była wokalistką zespołu Virgin aż do jego rozwiązania.[1]

Wystąpiła w czterech rozbieranych sesjach dla magazynu CKM oraz w sesji zdjęciowej do Playboya (grudzień 2005).

W 2005 r. na festiwalu w Sopocie, wspólnie z towarzyszącymi jej muzykami z zespołu, zdobyła nagrodę publiczności (Słowika Publiczności). Nagrodzona piosenka Znak pokoju, hołd dla papieża Jana Pawła II, uważana jest przez wielu muzyków i krytyków (m.in. Zbigniewa Hołdysa, Krzysztofa Cugowskiego i Piotra Metza) za plagiat utworu Bryana Adamsa Heaven.

Doda jako postać była nominowana w BISERACH 2005 – BATY Radia BIS za najgorsze wydarzenie muzyczne roku. 23 stycznia 2006 zdobyła Telekamerę 2006 w kategorii Muzyka. 8 maja 2006 otrzymała statuetkę Świry 2006 w kategorii artysta estradowy. Udzieliła także swojego głosu w dubbingu w filmie Asterix i Wikingowie.

Otrzymała również nagrodę przyznawaną przez czytelników młodzieżowego wydawnictwa Bravo i Popcorn (najlepsza wokalistka i najlepsza płyta), oraz dwie prestiżowe nagrody przyznawane przez słuchaczy Radia Eska na festiwalu Eska Music Awards (najlepsza wokalistka i najlepszy zespół).

Jest jedną z bohaterek książki Witolda Fillera Od Pierwszych Dam do Dody Elektrody, która ukazała się w 2006 r., a także książki Tomasza Raczka Karuzela z idolami. Nominowana w trzech kategoriach: najstraszliwsza postać, najstraszliwsze wydarzenie, najstraszliwsza piosenka do antynagród Dyby 2006 przyznawanych przez Bulwar Sztuki.

Na festiwalu Opole 2006 artystka odebrała Superjedynkę za najlepszą płytę roku 2005/2006 i wygrała konkurs
premier. Kolejnymi nagrodami były najlepszy występ na festiwalu TOPtrendy i statuetka MTV za najlepszy teledysk do piosenki „Szansa”. W październiku 2006 roku odebrała 2 statuetki w kategoriach „Osobowość TV” i „Najlepszy Artysta” stacji telewizyjnej TV JETIX.

W listopadzie 2006 r., Doda potwierdziła informację, że nagrywa solowy album.

16 marca 2007 artystka wystąpiła podczas Koncertu Finałowego XXVIII Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. W drugiej części spektaklu zatytułowanej C-AKTIV (to słowo Witkac czytane wspak) zaśpiewała utwory, których za kanwę tekstową posłużyły wiersze Witkacego.

22 kwietnia 2007 w programie Dzień Dobry TVN ogłosiła, że rozwodzi się z mężem, Radosławem Majdanem. 19 kwietnia 2007 złożyła pozew rozwodowy w sądzie.

8 czerwca 2007 otworzyła swoim występem polsatowski festiwal TOPtrendy, wykonując przebój Szansa oraz premierowy singiel Katharsis. 15 czerwca wystąpiła na festiwalu w Opolu z Katharsis. Premiera jej solowej płyty Diamond Bitch (Diamentowa Dziewczyna
) miała miejsce 27 lipca 2007 roku, i już dzień przed premierą pokryła się złotem, co oznacza niezwykły sukces piosenkarki. Album dwa dni po premierze zadebiutował na 1 miejscu na liście najlepiej sprzedających się nośników muzycznych na polskim rynku (OLiS).

Doda wybrała swój oficjalny numer GG 7878, który składa się z ulubionych liczb Dody[2].

5 sierpnia 2007, Doda zagrała 3 wielkie przeboje: Dżaga, Szansa i Katharsis na cyklicznej imprezie „Hity na czasie” organizowanej przez Radio Eska i TVP2 w Szczecinie.

1 września 2007 r. wraz z Magdą Mołek poprowadzi drugi dzień 44. Międzynarodowego Sopot Festival oraz zaśpiewa na nim swoje znane przeboje.

Od września 2007 r. Doda będzie jednym z czwórki jury nowego tanecznego show TVP2: „Taniec na lodzie”.

Załorzyła zespuł o nazwie Virgin:
Virgin – polski zespół rockowy założony w 2000, rozwiązany w roku 2007[1]. Za znak rozpoznawczy uznawano kontrowersyjną wokalistkę – Dorotę „Dodę Elektrodę” Rabczewską. Założycielem, liderem i twórcą większości piosenek był Tomasz Lubert.

Skład:

Do dnia zawieszenia działalności:

Tomasz Lubert – gitary, instrumenty klawiszowe, loopy
Dorota Rabczewska – śpiew

Historia Zespołu:

Ich pierwszy album pt. Virgin sprzedał się w nakładzie ponad 13.000 egzemplarzy. Teksty na płytę napisali – Doda, Andrzej Mogielnicki, Anja Orthodox i Asia Prykowska. Po wydaniu debiutanckiej płyty nominowanej do Fryderyka w kategorii Nowa Twarz Fonografii 2002 roku, zespół intensywnie koncertował, w międzyczasie pracując nad materiałem na drugą płytę. Płyta „Virgin” ukazywała rockową stronę zespołu i jego dążenia muzyczne. Album był zbiorem 16 utworów, w tym dwóch bez udziału wokalistki. W dwóch piosenkach słychać głos perkusisty Piotra Pniaka. Poza tym płyta zawierał cover Madonny „Material girl”. Prócz ostrych rockowych kawałków na płycie znalazło się kilka melodyjnych ballad oraz wersja symfoniczna pierwszego singla Virgin „To Ty”. Single z tej płyty to „To Ty” i „Mam tylko Ciebie”. Doda promując pierwszy album wystąpiła w telewizyjnym reality show Polsatu „Bar”.

W maju 2004 roku wyszedł drugi album zatytułowany Bimbo, co w amerykańskim slangu znaczy „Dziewczyna”. Dorota nadała ten tytuł ku przestrodze: „wszystkim głupim ludziom, którzy uważają ją za dziwkę”. Na nowej płycie znalazło się 11 kompozycji jej autorstwa. Słowa do dwóch piosenek: „Bar” i „Ulica” ułożyła Anji Orthodox. Płytę promowały utwory: „Dżaga”, „Kolejny raz” i „Nie zawiedź mnie”.

Do „Dżagi” powstały 2 wersje teledysku (jedna z nich zawiera nieocenzurowane zdjęcia), w których jedną z głównych ról zagrał Radosław Majdan, bramkarz klubu Wisła Kraków w teleledysku została nominowana na Festiwalu Polskich Wideoklipów Yach Film w 2004r. w kategorii „cytryna”, czyli nagroda dla najbardziej kiczowatego wideoklipu. Muzyka na „Bimbo” była kontynuacją nurtu, jaki zespół wyznaczył sobie na pierwszym albumie. To nadal melodyjny rock, w którym nie brakuje zarówno oryginalnych ostrych riffów, jak i spokojnych, nastrojowych ballad.

W 2004 roku z zespołem Virgin rozstał się basista Krzysztof Najman, (były mąż Anji Orthodox) oraz perkusista Piotr „Posejdon” Pawłowski. Jako przyczyny podano nasilające się „konflikty na tle artystycznym, które uniemożliwiały dalszą ich współpracę z Dodą i Tomkiem Lubertem”. W wyniku kilkumiesięcznych poszukiwań i przesłuchań, miejsce Krzysztofa Najmana zajął wrocławski basista Łukasz Damm, zaś Piotra Pawłowskiego zastąpił na perkusji Piotr Matysiak z Radomia.

Już z nowymi muzykami powstał materiał na nową płytę. Krążek otrzymał tytuł „Ficca” (niecenzuralne słowo z języka włoskiego oznaczające pochwę) i ukazał się 24 października 2005. Do płyty dołączona jest niepublikowana sesja zdjęciowa muzyków.

Pierwszym singlem z tego albumu był „Znak pokoju”, piosenka dzięki której na 42. Festiwalu w Sopocie w 2005 roku zespół zdobył Słowika Publiczności – nagrodę przyznawaną przez publiczność. Nagrodzona piosenka, uznana przez muzyków m.in. Zbigniewa Hołdysa, Krzysztofa Cugowskiego oraz Piotra Metza za plagiat przeboju „Heaven” Bryana Adamsa (jednak sam Adams odrzucił ten zarzut), jest hołdem dla papieża Jana Pawła II. Krytycy nie zostawili na trzecim albumie Virgin suchej nitki. Tygodniki m.in. Przekrój, Newsweek publikowały niepochlebne recenzje: „Autorem anglojęzycznych („Superstar”, „In Love”) jest gitarzysta Tomasz Lubert i po ich lekturze skonstatowałem ze zgrozą, że wolę go jako kompozytora. Z kolei wokalistka wyraża swe myśli po polsku, ale brnie w sentymentalną grafomanię”. Przy tej płycie zespół porzucił rockowe brzmienia na rzecz melodyjnych, popowych ballad. Kolejnym singlem z płyty był utwór „2 Bajki”, który odniósł spory sukces i długo gościł na listach przebojów. Kolejnym singlem z płyty okazał się być utwór „Szansa” skomponowany specjalnie z myślą o Festiwalu w Opolu.

23 stycznia 2006 r. wyszła reedycja ostatniego albumu „Ficca”, wzbogacona m.in. o fragmenty filmów nakręconych przez Dodę i jej męża Radka Majdana podczas wakacji, a także teledyski do utworów „Znak pokoju” i „2 bajki”.

Na festiwalu w Opolu w 2006 roku grupa otrzymała Superjedynkę w kategorii Najlepsza Płyta POP oraz zaprezentowała nowy utwór „Szansa” w koncercie Premiery, który zwyciężył w głosowaniu publiczności.

14 czerwca ukazała się druga reedycja płyty „Ficca”, tym razem w wersji maxi, która zawiera dodatkowo utwór „Szansa” a także „Nie zawiedź mnie” (live version) oraz dwie piosenki w wersji karaoke („Znak pokoju” i „Szansa”). Tylko na tej płycie znalazł się specjalny film nagrany podczas Festiwalu w Opolu, a także klip z wakacji Dody i Radka. W limitowanej edycji można także było kupić w Empiku w ilości 2 tysięcy wersje limitowaną ze stringami z logo zespołu.

1 stycznia 2007 na oficjalnej stronie zespołu pojawiło się oświadczenie Tomasz Luberta, z którego wynika, iż kończy on działalność artystyczną zespołu Virgin. Kontrowersje budzić może fakt, iż, jak twierdzi wytwórnia wydająca Virgin, to właśnie Tomasz Lubert postanowił odejść z zespołu, nie móc jakoby się pogodzić z „coraz gorszą sytuacją w zespole”. Sama Doda nie potwierdziła tych informacji, zaś w oświadczeniu dla prasy z dn. 28 grudnia 2006), napisała, że zespół VIRGIN „będzie grał póki nie zdechnie”. Do dnia dzisiejszego (tj. 23/06/2007) sytuacja związana z prawem do używania nazwy zespołu „Virgin” nie jest rozwiązana [2], jednak z aktualnych poczynań artystycznych Doroty Rabczewskiej [3] wywnioskować można, iż postanowiła kontynuować karierę jako solistka.

Nagrody:

Słowik Publiczności na Festiwalu w Sopocie (2005)
Telekamerę w kategorii Muzyka (2006)
Statuetka Eska Music Awards w kategorii Zespół roku (2006)
Super Jedynka (2006) w kategorii Płyta Pop (Ficca)
Piremiery na festiwalu Jedynki (2006)
Podwójna Platyna za płytę Ficca
Świr 2006 w kategorii Artysta Estradowy i nagroda Świr nad Świrami
Polska Nagroda MTV w kategori najlepszy teledysk (2006) („Szansa”)
Złoty Dziób Radia WaWa, dla najlepszego wykonawcy roku.
Nagroda Jetix Kids Awards w kategorii najlepszy zespół.

Podziel się na:
 • services sprite Doda Dorota Rabczewska Majdan
 • sledzik Doda Dorota Rabczewska Majdan
 • gadu gadulive Doda Dorota Rabczewska Majdan
 • services sprite Doda Dorota Rabczewska Majdan
 • co robie Doda Dorota Rabczewska Majdan
 • forumowisko Doda Dorota Rabczewska Majdan
 • polec Doda Dorota Rabczewska Majdan
 • services sprite Doda Dorota Rabczewska Majdan
 • services sprite Doda Dorota Rabczewska Majdan
 • services sprite Doda Dorota Rabczewska Majdan
 • services sprite Doda Dorota Rabczewska Majdan

Brak podobnych.

Powiązane wpisy wygenerowane przez wtyczkę Yet Another Related Posts.

Brak komentarzy

Napisz swój komentarz

Wypełnij proszę poniższy formularz.
Imię
E-mail
Strona www
Twój komentarz